Rodzaje pianki tapicerskiej

Chociaż nie myślimy o niej zbyt często, to właśnie ona odpowiedzialna jest za naszą wygodę podczas zasiadania na ulubionym fotelu. Dobrze dopasowane rodzaje pianki tapicerskiej, zapewnią optymalną sprężystość i miękkość, przez co fotel czy kanapa będą wyjątkowo wygodne. Na co więc zwracać uwagę? 

Jakie znaczenie ma twardość pianki tapicerskiej?

Parametrem, który w największym stopniu wpływa na oferowany komfort i zastosowanie danej pianki tapicerskiej, jest ich twardość. Wynika ona w głównej mierze z gęstości pianki – ta im wyższa, tym mniej podatna na odkształcenia, co pozwala na dłuższą eksploatację.

Twardość pianki tapicerskiej jest określana przy pomocy oznaczenia składającego się z litery T (zwyczajna pianka), R(polieterowa), RF (trudnopalna) lub HR (pianka wysokoelastyczna) i liczby oznaczającej wagę jej metra sześciennego. Najczęściej spotykane są pianki w zakresie od T14 (lekka i miękka pianka otrzymywana metodą swobodnego spieniania), do T30SG (ciężka pianka z atestem trudnopalności), choć spotykane są również nawet wariantyT35. Najlżejsza pianka wykorzystywana jest głównie do szycia materacy, oparć krzeseł czy poduszek ogrodowych. Pianki o niskim zakresie gęstości, małej twardości i niskiej sprężystości – T18 i T21 stosowane są głównie jako elementy wygłuszeń, podłokietników, uzupełnień tapicerskich czy tapicerki drzwiowej.

Pianka o wysokim stopniu gęstości T25 jest jedną z najczęściej wykorzystywanych przy produkcji mebli, głównie z uwagi na wszechstronne zastosowanie przy wciąż przystępnych cenach. Coraz częściej spotykane są również pianki akustyczne, czyli wysokiej jakości panele poliuretanowe, które mają z jednej strony specjalne wykończenie, co ułatwia wychwytywanie dźwięków.

Jaka pianka tapicerska na siedzisko?​

Znając już podstawowe rodzaje gąbek tapicerskich, można przejść dalej i świadomie dobierać odpowiedni rodzaj, w zależności od planowanego zastosowania. Przykładowo – jaka pianka tapicerska na siedzisko będzie najlepsza? Bez wątpienia będzie to element intensywnie eksploatowany i poddawany znacznym naciskom. Dlatego tylko pianka T25 czy T30 okaże się odpowiednia – wysoka odporność na odkształcenia, komfort, twardość oraz sprężystość pozwolą komfortowo siadać na tapczanie, sofie czy fotelu, w którym zostały wykorzystane. Wykorzystanie jeszcze gęstszej pianki, T35 bez wątpienia podniesie jeszcze komfort użytkowania i trwałość mebla, jednak znacząco wpłynie na jego cenę, w związku z czym możemy ją spotkać tylko w najdroższych modelach.

Masz pytania?

Zapraszamy do kontaktu. Pracujemy od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-17:00. Sobota do godz. 13:00.